Właściwości i zastosowanie aloesu

Z pewnością większość z nas dobrze wie, że aloes to roślina o dobroczynnym działaniu. Na pewno niejeden raz korzystaliśmy z suplementów, maści i kremów z dodatkiem aloesu. Medycyna i kosmetyka naturalna od dawna wykorzystuje jego dobroczynny wpływ na organizm, mimo że prowadzone nad nim badania nie potwierdziły jego wszystkich cudownych właściwości.

Aloes wspomaga leczenie żylaków, stawów i żołądka

Aloes jest rośliną, którą trudno jest pomylić z jakąkolwiek inną. Charakterystyczną cechą jej wyglądu są mięsiste o podłużnym kształcie liście. Ich końce mają ostre zakończenia. W dobrych warunkach ta zaliczana do sukulentów roślina może osiągać bardzo duże rozmiary. Jeszcze przed naszą erą była uważana za lekarstwo pomagające w wielu schorzeniach. Dzisiaj także ma zastosowanie w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, wspomaga leczenie astmy, cukrzycy, chorób żołądka i jelit, w tym także wrzodziejącego zapalenia okrężnicy. Jego właściwości (http://duoaloes.pl/czym-jest-aloes) można wykorzystać w trakcie kuracji, która ma na celu obniżenie poziomu cholesterolu we krwi oraz innych tłuszczy. Prowadzone badania udowodniły, że przyjmując przez okres dwunastu tygodni trzy razy dziennie sok z aloesu można zmniejszyć objawy,które towarzyszą autoimmunologicznemu zapaleniu wątroby typu I.

Kosmetyka i medycyna naturalna

Sok z aloesu wzmacnia odporność organizmu, przeciwdziała zaparciom. Są osoby, które uważają, że łagodzi on także stany depresyjne i zespół napięcia przedmiesiączkowego. Ma pomagać także w leczeniu hemoroidów, zapalenia torebki stawowej, problemów ze wzrokiem i żylaków. Ale to jeszcze nie wszystko. Mycie zębów pastą z dodatkiem aloesu przynosi ulgę w stanach zapalnych dziąseł i zapobiega tworzeniu się płytki nazębnej. Lista mimo że długa i tak jeszcze nie wymienia wszystkich właściwości aloesu.

Aloes na problemy ze skórą

W trakcie badań nad ekstraktem z aloesu udowodniono, że wpływa on kojąco na problemy skórne. Wyciąg pomaga na różnego rodzaju otarcia, może być stosowany jako środek wspomagający leczenie łupieżu, łuszczycy i łojotoku. Już przed wiekami stosowano go także jako środek leczący oparzenia. Ostatnio prowadzone badania wykazały, że przyspiesza on również leczenie ran pooperacyjnych. Właściwości aloesu od bardzo dawna wykorzystywane są przez przemysł kosmetyczny. Używany jest do produkcji kosmetyków łagodzących i nawilżających.

Sok z aloesu działa także regenerująco. Jeśli hodujemy w swoim domu aloes, z miąższu jego liści możemy przygotować prostą maseczkę. Ale uwaga – przed zastosowaniem trzeba wykonać próbę uczuleniową.